Projektas „Mažasis gamtininkas“ tęsiasi

Kiekviena pradžia yra sunki, pirmieji žingsniai visada būna nedrąsiausi, pilni klausimų, abejonių…

Įsisukę į darbų sūkurį  net ne pastebėjome, jog  visuomenės aplinkosauginio švietimo projektus vykdome jau trečius metus.  Tai ne tik puikus būdas siekti iškelto tikslo – plėtoti vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius bei skleisti ekologines žinias, aplinkosaugos sampratą, bet ir atsakingiau rūpintis įstaigos aplinka, galimybė suvienyti bendruomenę, tėvelius, bendradarbiauti su kitomis įstaigomis.

Vilniaus lopšelyje-darželyje „Justinukas“  2019 m. birželio-lapkričio mėnesiais buvo įgyvendintas lopšelio-darželio ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos aplinkosauginio švietimo projektas „Mažasis gamtininkas vaismedžių sode“, kurio tikslas. sudaryti sąlygas visiems, tiek lopšelio-darželio, tiek įstaigos socialinių partnerių vaikams tyrinėti ir analizuoti gyvosios ir negyvosios gamtos reiškinius per organizuotą į vaiko poreikius orientuotą veiklą. Įgyvendinant projekto veiklas tiek lopšelio-darželio „Justinukas“, tiek ir kitų Vilniaus miesto ir rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigų vaikai turėjo galimybę džiaugtis gamtos atradimais, edukacinėmis išvykomis, naujais įspūdžiais, pažintimis tiek su gamta, tiek su bendraamžiais.

Plečiant vaikų gamtamokslines ir gamtosaugines žinias,  atsižvelgiant į vaikų amžių, organizuotas edukacinių – pažintinių išvykų ciklas „Kelionių karuselė“.  Saugomų teritorijų nacionalinį lankytojų centre ugdytiniai dalyvavo edukacinėse  veiklose: „Atrask mūsų krašto gamtos lobius“, ,,Pažink Lietuvos gamtos vertybes“, ,,Pažink Lietuvos augalus“, ,,Pajusk  gamtos ritmą ir cikliškumą“. Vaikai susipažino su saugomomis Lietuvos teritorijomis, nacionaliniais ir regioniniais parkais, saugomomis augalų ir gyvūnų rūšimis, kraštovaizdžiu, aiškinosi, kodėl reikia saugoti gamtą, ugdėsi norą patiems atrasti mūsų krašto lobius.

Lietuvos zoologijos sode vaikai susipažino su įvairiomis gyvūnų rūšimis, sužinojo, kaip jie yra klasifikuojami (ropliai, žinduoliai, žuvys ir t.t.). Pamatė gyvūnus iš arti  išgirdo, kokius garsus jie skleidžia, sužinojo kuo yra maitinami.. Vaikai išsiaiškino, kurios gyvūnų rūšys yra nykstančios bei  jų išsaugojimo galimybes.

Besigėrint Švenčionių rajono rudenėjančia gamta, vaikai keliavo į Sirvėtos regioninio parko gamtos mokyklą, kur mokyklos edukatorė pravedė pažintinę veiklą  „Bitė ir žmogus“.

Ugdytiniai keliavo į VU botanikos sodą Kairėnuose. Edukacijos „Gražiausi sodo žiedai“ metu vaikai susipažino su įvairiais augalais žydinčiais bei nokinančiais vaisius rudenį, turėjo galimybę juos apžiūrėti su padidinamaisiais stiklais, paliesti, pauostyti.

Vaikai turėjo galimybę apsilankyti Keipūnų kaime, Medininkų seniūnijoje įsikūrusiame aviečių ūkyje. Edukacijos metu susipažino su maistinėmis ir gydomosiomis aviečių savybėmis, sužinojo, stebėjo kaip spaudžiamos aviečių sultys, daroma aviečių stiebų ir uogų arbata, kuria visi pasivaišino. Vaikus nustebino,  kad aviečių kauliukai yra vaistas, o iš kauliukų aliejaus galima gaminti ir kosmetiką.

Lankėmės vaizdingame Aukštaitijos nacionaliniame parke įsikūrusiame „Paukščių kaime“. Čia  vaikai pamatė  daug įvairių paukščių, klausėsi jų balsų. Apžiūrėjo įvairaus dydžio paukščių kiaušinius, aiškinosi kokio  naminio paukščio sudėtas.

Nacionalinės ir tarptautinės ikimokyklinio ugdymo įstaigos buvo pakviestos į edukacinę – praktinę veiklą „Tarptautinė veiklos darželio lauko aplinkoje savaitė“, kurios metu vaikai turėjo kuo įvairesnes galimybes pažinti gamtos reiškinius patrauklia forma įstaigos teritorijoje (pvz. gamtos atradimų žemėlapis, išvykų gamtoje organizavimas, gamtoje sutinkamų spalvų ir dažų bandymų užsiėmimas, lauko receptų gamyba ir kt.).

Organizuota muzikinė edukacinė veikla „Muzikinė gamtos gama“. Kiekviena dalyvaujanti ikimokyklinė įstaiga siuntė laisvai pasirinktoje vietoje nufilmuotus muzikinius pasirodymus, kuriuose atsispindėjo gamta, jos reiškiniai.

Įdomi žinių perteikimo forma priešmokyklinio amžiaus vaikams – protų mūšio ,,Gamtos vaikai“ organizavimas, kuriame dalyvavo šešios Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vaikų komandos iš lopšelių-darželių „Žilvinėlis“, „Pilaitukas“, „Pelenė“, „Rūta“, „Pelėda“ ir „Justinukas“. Vaikai atliko įvairias užduotis: sudėliojo dėlionę „Laukų gėlės“, „Lietuvos medžiai“ ir atpažino gėlę arba medį; įvardino kortelėse pavaizduotą gėlę, medį, grybą, paukštį, gyvūną ir gyvūno gyvenamą būstą; klausėsi ir įvardino gyvūnų skleidžiamus garsus; patyrė atradimų – mįslės įminimo džiaugsmą; rūšiavo ir atpažino sėklas; prisiminė nuostabų gamtos reginį – vaivorykštę ir jos grožį perteikė spalvomis.

Įgyvendinant visuomenės aplinkosauginį švietimo projektą ,,Mažasis gamtininkas vaismedžių sode“, Vilniaus miesto savivaldybė mūsų – lopšelio-darželio „Justinukas“ vaikams padovanojo edukacinį spektaklį ,,Kontis ir Tvarkius“. Alytaus miesto lėlių teatro spektaklis vaikams papasakojo apie būdus rūpintis mus supančia aplinka: rūšiuoti atliekas ir atsakingiau įsigyti naujus daiktus. Končio ir  Tvarkiaus  nuotykiai leidžia vaikams suprantama kalba papasakoti apie neišnaudotas atliekų rūšiavimo galimybes.

Dalyvaudami aplinkosaugos švietimo projektuose pastebėjome, kad ugdytiniai įgyja daugiau gebėjimų gamtinės aplinkos pažinimo srityje. Papildę praktinių žinių „bagažą“, jie tampa tyrinėtojais, atradėjais, išmoksta džiaugtis pasiektais rezultatais, pradeda suvokti gamtai daromą žalą bei jos pasekmes žmogui, išmoksta pamilti gamtą.

Parengė straipsnį: Vilniaus lopšelio-darželio „ Justinukas“ auklėtojos metodininkės  Gitana Ribokienė, Ingrida Špakauskienė, Rasa Urbonienė, Laima Saulienė