Menu Close

Kas suformuos Lietuvos vaikų sveikos mitybos įpročius?

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto (MF) Sveikatos mokslų instituto Visuomenės sveikatos katedra, atsiliepdama į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos kreipimąsi, 2018 m. sausio 11 d. VU Medicinos fakultete suorganizavo pasitarimą vaikų maitinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose aktualijoms aptarti.

Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. (HP) Rimantas Stukas,  pradėdamas posėdį,  akcentavo, kad vaikų mityba turi tiesiogines sąsajas su vaikų sveikata, o kai kalbama apie ikimokyklinį amžių – tai iš tiesų vienas svarbiausių vaiko dienos režimo elementų. Profesorius pasidžiaugė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos iniciatyva konsultuotis šiuo klausimu su mokslininkais. Medicinos fakultetas yra esamų ir būsimųjų visuomenės sveikatos specialistų kalvė, ruošianti darbuotojus visoms sveikatos gerove besirūpinančioms įstaigoms. „Dabartiniams studentams, turime įskiepyti teisingas žinias ir tinkamus praktinius įgūdžius, kuriuos jie vėliau taikys dirbdami, formuodami vaikų sveikos mitybos įpročius ikimokyklinio ugdymo įstaigose. O tokių žinių mes patys galime gauti tik bendrai diskutuodami ir dalindamiesi žiniomis“, – sakė prof. dr. Rimantas Stukas.

Posėdyje dalyvavo – gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai – dr. Almantas Kranauskas, dr. Rita Sketerskienė, Ieva Gudanavičienė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai – Ilona Drulytė, Vita Šturmienė, Daiva Ruželienė, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro atstovai – dr. Albertas Barzda, dr. Roma Bartkevičiūtė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovai – Jonas Bartlingas, Albertas Lakštauskas, Kipras Krasauskas, vaikų lopšelio – darželio vedėja Monika Kelpšienė ir Sveikatos mokslų instituto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas.

Posėdžio dalyviai diskutavo apie kylančius iššūkius organizuojant vaikų maitinimą ikimokyklinio ugdymo įstaigose, dalinosi savo siūlymais ir įžvalgomis,  kokie sprendimai galėtų padėti Vilniaus miesto ikimokyklines ugdymo įstaigas lankantiems vaikams gauti visavertį, sveikatai palankų ir jų poreikius atitinkantį maitinimą švietimo įstaigoje. Diskusijoje išryškėjo ir kitas svarbus aspektas, kad didelis dėmesys turėtų būti skiriamas ne tik vaikų, bet ir tėvų sveikatos ugdymui, tam tikrų mitų apie vaikų mitybą viešinimui ir mokslu pagrįstos informacijos sklaidai.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovai pasidžiaugė, kad susitikimas viršijo jų lūkesčius. Bendru sprendimu nuspręsta, kad tarpsektorinis bendradarbiavimas prisideda prie bendro tikslo – sveikos gyvensenos įpročių susiformavimo jau vaikystėje ir kartu – geresnės vaikų sveikatos.

 

Informaciją parengė dr. Rita Sketerskienė ir Lina Kocienė