Tymai!
Daugėja vaikų sergančių tymais.
MMR vakcina – geriausia apsauga nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės!
Kodėl daugėja sergančiųjų tymais?
Per pastarąjį dešimtmetį sumažėjusios skiepijimo apimtys lėmė didėjantį skaičių vaikų ir jaunų asmenų, kurie nėra apsaugoti nuo tymų.
Ar tymai pavojingi?
Tymai – ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu ar netgi sukelti mirtį.
Kokie yra tymų simptomai?
Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija.
Ar mano vaikas gali mirti nuo tymų?
2014 m. pasaulyje nuo tymų mirė beveik 115 tūkst. žmonių. 2015 m. Vokietijoje protrūkio metu nuo tymų mirė 18 mėnesių berniukas. Iš 1000 užsikrėtusiųjų tymais 1 ar 2 gali mirti nuo šios ligos sukeltų komplikacijų net ir taikant geriausią medicininę priežiūrą.
MMR vakcinos dėka Jūsų vaikas bus apsaugotas nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės. Jūs taip pat apsaugosite ir vaikus, kurių dėl įvairių sveikatos sutrikimų negalima skiepyti.
Kokia tikimybė, kad mano vaikas susirgs?
Tymų virusas itin lakus, iki 90-95 % imlių, neturinčių imuniteto asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga. Vos 15 min. kontakto užtenka imlaus organizmo užsikrėtimui. Didžiausią riziką susirgti turi vaikai, kurie nėra paskiepyti nei viena MMR vakcinos doze. Tam, kad susiformuotų ilgalaikis imunitetas, vaikai skiepijami dviem MMR vakcinos dozėmis. Kai kurie vaikai negali buti skiepijami MMR vakcina dėl įvairių sveikatos būklių tokių, kaip leukemija arba kitų ligų, susijusių su imuninės sistemos sutrikimais. Tokie vaikai bus apsaugoti tik sukūrus stiprų visos populiacijos imunitetą ir skiepų dėka išnaikinus tymus.
Kaip aš galiu apsaugoti savo vaiką?
Saugiausia ir efektyviausia apsaugos priemonė nuo tymų yra pilna MMR vakcinacija. MMR skiepai apsaugo kūdikį nuo trijų užkrečiamųjų ligų: tymų, kiaulytės ir raudonukės. Jūsų vaikas pagal Lietuvos Respublikos profilaktinių skiepijimų kalendorių pirma vakcinos dozę gauna būdamas 15-16 mėnesių amžiaus, o antrą prieš pradėdamas lankyti mokyklą, 6-7 metų. Jeigu Jūsų vaikas nebuvo paskiepytas pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris įvertinęs vaiko sveikatos būklę paskirs skiepus. Suaugusieji, kurie nežino savo skiepijimo būklės arba buvo skiepyti tik kartą, gali kreiptis į šeimos gydytoją ir pasiskiepyti. Niekada nėra per vėlu pasiskiepyti.
Ar MMR vakcina sukelia nepageidaujamų reakcijų?
Ši vakcina, kaip ir visos kitos, gali sukelti nepageidaujamų reakcijų, tačiau jos pasireiškia ne visiems. Dažniausios MMR vakcinos sukeltos nepageidaujamos reakcijos – tai paraudimas injekcijos vietoje ar/ir karščiavimas 37,5 °C. Kartais vaikams po paskiepijimo pasireiškia lengvi tymų, raudonukės ar epideminio parotito ligos simptomai. Dėl pasireiškusių nepageidaujamų reakcijų kreipkitės į asmens sveikatos priežiūros specialistus.
Atpažinti tymus laiku yra labai svarbu, nes kiekviena minutė gali išgelbėti gyvybę. Žinokite šios ligos simptomus ir įtarus tymus, kuo greičiau praneškite apie tai sveikatos priežiūros įstaigai.
Pranešimą parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aurelija Pečiukaitytė
Šaltinis: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras