DARŽO EDUKACINĖ APLINKOS ERDVĖ

Vilniaus lopšeliui-darželiui „Justinukas“  įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“, projekto socialinių partnerių – Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos teritorijoje įrengta daržo edukacinė aplinkos erdvė. Jos tikslas – sudaryti galimybę per patrauklią veiklą stebėti, tyrinėti, analizuoti ir gebėti pažinti bei atpažinti darže augančius augalus. Daržas įkurtas siekiant, kad vaikai stebėtų augalų augimo procesą, suprastų sėjimo, daiginimo, sodinimo, auginimo ypatumus. Šioje edukacinėje erdvėje įrengtos dvi pakeliamos lysvės, kuriose vaikai turi galimybę auginti įvairias daržoves, prieskonines žoleles ir kt. Vaikams sudaryta galimybė patiems paruošti žemę lysvėse, sėti, sodinti, stebėti jų augimo procesus, susipažinti su augalų žydėjimo ir vaisių nokimo laiku.

Vaikai per patirtines veiklas ieško informacijos ir mokosi apie tai, kaip teisingai prižiūrėti ir puoselėti daigelius, kad būtų gausesnis derlius. Susipažįsta su daržovių ir kitų augalų teikiama nauda sveikatai. Skiepijasi sveikos mitybos įgūdžius. Ugdantis bendruomenės ekologinę kultūrą augalų priežiūrai sudaryta galimybė naudoti antrines žaliavas. Naudodamiesi rinkiniais „Daržo laboratorija“ atliko augalų eksperimentus su gamtai draugiškomis priemonėmis. Savo pastebėjimus, gautus rezultatus apibendrino pildydami daržo profesoriaus užrašus. Mokytojai pravedė edukacines ugdomąsias veiklas temomis „Atpažįstu, tyrinėju, analizuoju daržoves“, „Sveikatos salotos“, „Kas ten darže auga?“, „Vitaminai mano draugai“, „Populiari daržovė česnakas“, „Aš auginu su rūpesčiu ir meile“, „Dienelės šaltėja, daržovių mažėja“, „Daržovių nauda žmogui“.  Dalinantis  patirtimi parengta ugdomoji edukacinė metodinė medžiaga/planai ir ja dalinamasi su Vilniaus miesto pedagogais. Edukacinė daržo erdvė plačiai naudojama tiek Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos, tiek Vilniaus lopšeliodarželio „Justinukas“, tiek kitų įstaigų vaikams, sudarant galimybę apsilankyti jame.

Metodinė medžiaga (planai)